Вдъхновени с Кан: Празненство в 71. СУ „Пейо К. Яворов“, с. Казичене
Учениците от 7. „а“ клас на 71. СУ „Пейо К. Яворов“ в с. Казичене отпразнуваха края на първия учебен срок на учебната 2025/2026 г. по програма „По-добри по математика с Кан Академия“ с вдъхновяващ и нестандартен час . Нашият ментор и образователен експерт, Мария Браухле, проведе вдъхновяваща среща със седмокласници, последвана от интерактивно занятие по „забавна математика“.
По време на своята презентация Мария разказа на учениците защо е избрала професията на математик, с какви предизвикателства и проблеми се занимават математиците и как тази наука ѝ помага да постига своите мечти и цели. След това учениците участваха в практическа работилница, в която изследваха математически обекти като лентите на Мьобиус и Мьобиусовата повърхност. Целта беше да открият красотата на математиката отвъд формулите – като пространство за творчество, експериментиране и радост от новите открития.
Мария използва посещението, за да сподели насоки и добри практики за ангажиране на учениците и поддържане на ползотворна среда за работа в час. Мария демонстрира различни техники за управление на класната стая – от разместване на учениците до активно включване в учебния процес чрез индивидуални отговорности и лидерски роли, което води до по-добра атмосфера и по-ефективно учене.
В рамките на разговора учителят по математика г-н Митов сподели колко положителен ефект има използването на Кан Академия в часовете по математика. Самите ученици потвърдиха, че чрез платформата разбират учебния материал по-добре, отколкото с учебниците, като дадоха пример с уроците за видовете ъгли в 7. клас. Учителят отбеляза също значително повишаване на мотивацията и ентусиазма на учениците, след като са започнали да решават задачи успешно в платформата. Преди това много от тях са били обезкуражени и убедени, че „не разбират нищо“. Един от учениците сподели, че благодарение на Кан Академия е успял да изкара средна оценка и така да продължи обучението си.
В края на посещението, всеки ученик получи сертификат за положените усилия и подобрените умения в Кан Академия, както и малки подаръчета, свързани с математиката – справочници с формули и табло за класната стая. Както се полага на истинско празненство, завършихме нашето посещение с малка почерпка, с която дадохме оптимистичен старт на втория учебен срок.
Изразяваме искрена благодарност към директора на 71. СУ “Пейо К. Яворов”, г-н Кирил Дървеничарски, който изрази желание сътрудничеството ни да продължи и през следващата учебна година, като дори разширим партньорството си с обучение на учители от 3. до 12. клас за преподаване на математика с Кан Академия.
Сигурни сме, че заедно ще допринесем за това математиката да се превърне в любим предмет на учениците на 71. СУ „Пейо К. Яворов“.
Ако искате да научите повече за програмата „По-добри по математика с Кан Академия“ и вашето училище да бъде сред следващите избрани да се включат в нея, кликнете тук:
Програмата „По-добри по математика с Кан Академия“ се осъществява благодарение на финансовата подкрепа на Фондация „УниКредит”.
Повече информация можете да откриете тук.
